Final-4 Κυπέλλου Γυναικών: ΠΑΟΚ και Γλυφάδα στον τελικό

final_for

Οι ομάδες του ΠΑΟΚ και της Α.Ε. Γλυφάδας  θα διεκδικήσουν το εφετινό τρόπαιο του κυπέλλου Γυναικών, καθώς αμφότερες  κατάφεραν να επικρατήσουν των αντιπάλων τους, Ατρόμητος Αθηνών (2-0) και Αμαζόνες Δράμας (1-0), αντίστοιχα, στους ημιτελικούς και να πάρουν τα εισιτήρια για τον τελικό της Κυριακής 14/6/2015.

ΠΑΟΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 2-0

Ο ΠΑΟΚ ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν είχε πρόβλημα και μέσα στα πρώτα 24 λεπτά κατάφερε να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη-πρόκριση. Μόλις στο 5ο λεπτό η Παντελιάδου με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ ενώ στο 24ο λεπτό η Ντιμιτρίεβιτς με νέο σουτ νίκησε (προηγήθηκε σουτ της Γεωργίου που σταμάτησε στο δοκάρι) για δεύτερη φορά τη Βαρασά και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ του “δικεφάλου του βορρά”.

ΠΑΟΚ: Πελετίδου- Γεωργίου, Δημητρίου, Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Κακαμπούκη (65΄’ Αρβανιτάκη), Μάρκου, Χαμαλίδου (57′ Αδαμάκη), Ντιμιτρίεβιτς (75′ Σακελάρη), Παντελιάδου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Βαρασά- Τριβυζάκη (46′ Κατρώση), Τσιμπουκάκη, Ξυλαρδιστού (66′ Πουρσανίδη), Μυλωνά, Λιάπατη, Πάκου (87′ Θεολογίτη), Πλυτά, Κοντομύχη, Τράβου, Ζουμπουλάκη).

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-Α.Ε. ΓΛΥΦΑΔΑ 0-1

Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν συγκλονιστικότερος και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, υπέρ της Γλυφάδας. “Χρυσή” σκόρερ η Ντζάνη στο 90’+3′, αφού  εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το κενό που δημιουργήθηκε στην άμυνα των Αμαζόνων, βρέθηκε τετ α τετ με την Οπρέα, την οποία και νίκησε με ψύχραιμο πλασέ χαρίζοντας στην ομάδα της την πρόκριση στον τελικό.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: Οπρέα- Μπιρτόιβ, Γρηγορίου, Πελεκούδα, Μοσκοφίδου (79′ Ζήγρα), Τσουμπρίλο, Κοτσάκη, Φωτιάδου, Κοκοβιάδου, Παπαδοπούλου, Μήτκου.

Α.Ε. ΓΛΥΦΑΔΑΣ: Χατζηνικολάου- Θέου, Νικολάου, Παπακώστα, Θωμοπούλου, Τερζή, Κόσοβα, Ντζάνη (93′ Παπαδοπούλου), Μιχαλακίδη (64′ Λάμπρου), Κιάμου, Τσακίρη (68′ Κοντραφούρη).